Prowadzenie własnego biznesu nie jest proste. Dotyczy to praktycznie każdej działalności. Nie inaczej jest z logopedą, który oprócz pracy z klientami, musi dbać m.in. o kwestie księgowe, prawne, wizerunkowe. Na prowadzenie gabinetu logopedycznego sprowadza się wiele czynności.

Znalezienie odpowiedniego miejsca

Na wybór miejsca pod gabinet logopedyczny składa się zarówno odpowiednia lokalizacja, jak również wielkość lokalu, standard wykończenia oraz stan samego budynku i otoczenia. Trzeba porównać różne oferty i wybrać złoty środek między ceną, a swoimi wymaganiami.

Wyposażenie gabinetu logopedycznego

Wynajmowane lokale są zazwyczaj puste. Trzeba je wyposażyć w biurko, szafki, krzesła, kupić pomoce naukowe, gry logopedyczne, dekoracje. To wbrew pozorom dość duże koszty, które nie zawsze są kalkulowane podczas tworzenia biznesplanu.

Pozyskanie nowych Klientów

Zarejestrowanie firmy i wynajęcie lokalu to nie wszystko. Trzeba zadbać o regularny dopływ nowych klientów. Szczególnie w pierwszych latach działalności nie mamy co liczyć na pocztę pantoflową. Należy wziąć sprawy w swoje ręce i inwestować w odpowiednią reklamę.

Odwoływane wizyty

Klienci potrafią odwoływać wizyty na ostatni moment. To niezwykle frustrujące w momencie, gdy logopeda ma poukładany grafik na cały dzień. Są oczywiście sytuacje wyjątkowe, gdzie odwołanie jest uzasadnione, ale zazwyczaj wynika to z zaniedbania (np. gdy ktoś zapomniał o wizycie).

Rosnące opłaty i koszty prowadzenia działalności

Z roku na rok (lub nawet częściej) rosną opłaty prowadzenia działalności. Zarówno chodzi tu o kwestię składek na ubezpieczenie, jak również podatków i kosztów wynajmu lokalu. Trzeba mieć to na uwadze zakładając uzyskiwane wynagrodzenie.

Czy to wszystko?

Z pewnością nie! To tylko kilka rzeczy, o których trzeba pamiętać zakładając gabinet logopedyczny. Myśląc o rozwoju swojej firmy należy uwzględnić kwestię zatrudnienia pracowników, co z kolei wygeneruje dodatkowe obowiązki i spotęguje poczucie odpowiedzialności. Powyższe argumenty nie są po to, aby demotywować logopedów, a po to, żeby uświadomić, że we wszystkim jest odwrotna strona medalu i posiadanie gabinetu logopedycznego to nie są same plusy.

Przeczytaj także: Logopeda online czy logopeda na miejscu – co wybrać? lub odwiedź blog logopedyczny.

Logopeda Łódź