Wielu logopedów wprowadziło do swojej oferty terapię logopedyczną online. Do tej pory była to forma współpracy wykorzystywana przede wszystkim przez rodziny mieszkające poza Polską i korzystające z usług polskich logopedów. Obecnie, coraz więcej osób decyduje się na terapię logopedyczną online z terapeutą nawet mieszkającym w tym samym mieście. Jakie są tego powody i czy warto wybrać zdalną terapię logopedyczną? Zobacz także: Co logopeda powinien wiedzieć przed otwarciem gabinetu?

Dlaczego tak wiele osób decyduje się na terapię online?

<

Czas pandemii wiele zmienił jeżeli chodzi o korzystanie ze zdalnych usług. Niezależnie czy mówimy o zakupach online, nauce, czy też konsultacjach z lekarzami. Pomimo wielkich obaw, wszyscy byli zmuszeni korzystać z usług na odległość. Wiele osób przekonało się, że ta forma funkcjonowania (załatwianie spraw prze komputer lub smartfon) może być bardzo wygodna. Nie traci się czasu i pieniędzy na dojazdy, paliwo, parkingi. Dlatego też, bez względu na luzowanie obostrzeń, część pacjentów została przy terapii logopedycznej online, a nowe osoby pytają o tą formę współpracy. Dotyczy to przede wszystkich osób dorosłych. Praca z dzieckiem online wymaga od rodzica dużego zaangażowania i nie każdy jest gotowy na takie poświęcenia.

Logopeda online czy logopeda na miejscu?

Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Sama efektywność terapii logopedycznej nie różni się dla obu tych form spotkań. Najważniejsza jest praca pacjenta między spotkaniami (lub rodzica z pacjentem jeżeli mowa o terapii logopedycznej dla dzieci). Oprócz tego zależy to od osobistych preferencji i tego czy ktoś ma warunki do odbycia terapii zdalnej (pokój, w którym będzie mógł się skupić i będzie dobry dostęp do internetu). Niewątpliwą zaletą terapii zdalnej (o której rzadko się wspomina) jest fakt, że możemy wybierać specjalistę nie tylko ze swojej miejscowości, ale z całej Polski. Dzięki temu, mieszkając w niewielkim mieście, gdzie np. nie ma logopedy dla dorosłych, możemy znaleźć specjalistę pracującego jako logopeda online w internecie.