Prawdopodobnie nie ma nic bardziej irytującego na świecie od totalnie niechcianych maili, które lubią od czasu do czasu zasypywać naszą skrzynkę poczty elektronicznej. Otrzymywanie spamu nie jest przyjemne, ale bardzo trudno jest go uniknąć – a jeśli już raz nasz adres dostanie się do bazy danych mechanizmu rozsyłającego tego typu wirtualne śmieci, lawina wiadomości zacznie tylko rosnąć i trudno coś na to skutecznie poradzić. Chyba to właśnie z tego względu właściciele firm, usłyszawszy hasło „email marketing” wzruszają poirytowani ramionami i stwierdzają szybko, że nie będą się interesować tak wątpliwymi moralnie praktykami. Najwyższy czas zadać kłam tezie zrównującej email marketing ze spamem.

Nikt nie lubi spamu, Twoi klienci również

Specyfika spamu jako takiego absolutnie nie polega na otrzymywaniu wiadomości o określonej, dyskusyjnej treści lub otrzymywaniu ich z określoną częstotliwością, choć tak może się wielu osobom wydawać. Specyfika spamu polega na tym, że na otrzymywanie tego typu wiadomości nie wydajemy w żaden sposób zgody, emaile o takiej treści moszczą sobie gniazdko w naszej skrzynce elektronicznej w sposób zupełnie niezależny od nas. To jest właśnie główna różnica.

Dobra lista odbiorców kluczem do sukcesu

Email marketing wcale nie polega bowiem na tym, żeby rozsyłać emaile do całkowicie przypadkowych ludzi przy pomocy bazy danych skompletowanej w sposób nielegalny. Podstawą takiej formy marketingu jest zgoda drugiej osoby na otrzymywanie oferty od naszej marki. Jeśli ów osoba się nie zgodzi, nie mamy prawa wysłać do niej maila. Jeśli zrobimy to wbrew jej woli, to właśnie można określić mianem spamu. Dlatego właśnie kompletowanie bazy klientów do marketingu emailowego odbywa się najczęściej poprzez dodanie opcji subskrypcji na stronie internetowej firmy, co jest najpopularniejszym i chyba najbardziej skutecznym rozwiązaniem.

Ślij maile i badaj skuteczność

Kiedy zdobędziemy bazę o sensownej wielkości, nie pozostaje już nic innego, jak wykupić usługę typu FreshMail lub wykorzystać MailWizz i rozpocząć reklamowanie swoich produktów w sposób całkowicie zautomatyzowany i wymagający minimalnej ingerencji z naszej strony.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z email marketingiem, pomyśl o wykorzystaniu takich narzędzi jak FreshMail lub GetResponse. Są one zdecydowanie prostsze w obsłudze niż aplikacje instalowane u siebie jak MailWizz lub Sendy.