Azotany i azotyny to związki chemiczne, które w małych ilościach nie są szkodliwe, jednakże w dużych mogą wpływać negatywnie na zarówno zdrowie ludzi, jak i zwierząt. Znajdują się one bowiem niemal we wszystkim – zarówno w wodzie głębinowej, jak i żywności.

Azotany – co to jest?

Azotany to substancje krystaliczne. Wyróżniają się one dobrym rozpuszczaniem się w wodzie oraz właściwościami utleniającymi.

Azotyny – co to jest?

Azotyny są grupą związków chemicznych, estrów kwasu azotawego, a także soli. W głównej mierze zawierają one jon izoelektronowy z cząsteczką ozonu. Azotyny także są substancjami krystalicznymi oraz świetnie rozpuszczają się w wodzie. Co ważne – wykazują one właściwości redukujące, między innymi w środowisku kwaśnym, w stosunku do nadmanganianu potasu.

Gdzie występują azotany i azotyny?

Azotany oraz azotyny występują nie tylko w wodach gruntowych, ale również i w żywności przeznaczonej dla zwierząt gospodarczych oraz dla ludzi.

Azotany w wodzie nie są niebezpieczne, a także nie zagrażają życiu ludzi i zwierząt w małych ilościach. W większych ilościach mogą być jednak toksyczne, podobnie jak azotyny.

Azotany i azotyny w wodzie występują przede wszystkim za sprawą tego, że stosuje się nawozy sztuczne. Są one obecne w składzie tego typu produktów, a po nawożeniu ziemi, wchłaniają się i finalnie trafiają do wód wodociągowych. Stąd też ich obecność w wodzie w gospodarstwach domowych.

Azotany i azotyny nie tylko w wodzie

Oprócz wód jednak, azotyny wykorzystuje się między innymi do produkcji pasz, które podaje się zwierzętom gospodarskim. Są także obecne w produkcji wszelkiego rodzaju przetworów serowych oraz mięsnych. Mają one jednak w takiej sytuacji działanie konserwujące.

Azotan z kolei hamuje rozwój patogennych drobnoustrojów, które wpływają na wytwarzanie się toksyny zwanej potocznie jadem kiełbasianym.

Oba związki są również obecne w przemyśle mleczarskim, gdzie są wykorzystywane do produkcji serów dojrzewających. Zapobiegają one powtórnej fermentacji mlekowej i tak zwanemu wzdęciu serów.

Chcesz poznać szokujące fakty o azotanach oraz azotynach w wodzie? Przeczytaj ten artykuł.