Woda z własnej studni może kojarzyć się z komfortem i niezależnością. W Polsce powstaje coraz więcej domów na terenach pozamiejskich, gdzie wodociąg nie dociera i wykopanie studni jest koniecznością. Niestety wielu właścicieli własnych ujęć wody dość szybko orientuje się, że rozwiązanie to może mieć też słabsze strony. Woda ze studni rzadko bywa krystalicznie czysta. W większości przypadków taka woda wymaga uzdatnienia.

Badania wody i wszystko jasne

Żelazo w wodzie? Przekroczone normy zawartości manganu? Niewłaściwe pH wody? Wysoka twardość wody? Azotany w wodzie? A może chlorki albo duża zawartość jonu amonowego w wodzie? Jeżeli masz własną studnię, pewnie obiły Ci się o uszy przynajmniej niektóre problemy z wodą wymienione powyżej. Nie? Masz zatem dużo szczęścia. Albo powinieneś zrobić analizę wody. Dopiero badania wody pozwalają upewnić się, czy woda ze studni nadaje się do spożycia przez ludzi wedle obowiązujących w Polsce norm dla wody pitnej. Profesjonalną analizę wody możesz zlecić na stronie: https://www.klarsan.pl/

Sposoby uzdatniania wody ze studni

Przede wszystkim musimy uświadomić sobie, że nie istnieje coś takiego jak uniwersalny filtr, który usunie wszystkie problemy wody ze studni. Na przykład bardzo popularne filtry sznurkowe lub filtry z wkładem gąbkowym, które świetnie sprawdzają się jako filtry wstępne przed zmiękczaczem wody, w przypadku wody ze studni będą w stanie wychwycić jedynie niektóre zanieczyszczenia mechaniczne np. piasek, iły czy wytrącone żelazo. Niestety w przypadku wody, w której zanieczyszczenia mechaniczne są duże, filtr narurowy nie będzie wystarczający. W takim przypadku optymalnym rozwiązaniem będzie instalacja dużej kolumny filtracyjnej.

Jeśli chodzi o żelazo w wodzie, to choć na filtrze mechanicznym zatrzyma się część wytrąconego utlenionego żelaza, to niestety inne jego związki rozpuszczone w wodzie ze studni nie zostaną zatrzymane. W takim przypadku konieczny jest odżelaziacz, często również wstępne napowietrzanie wody. W parze z żelazem występują często duże ilości manganu, który również musi zostać usunięty.Najczęściej są dostępne urządzenia ze złożem filtracyjnym, które usuwają oba problemy jednocześnie: odżelaziacze i odmanganiacze.

Natomiast w przypadku niebezpiecznego dla zdrowia dużego stężenia azotanów w wodzie należy wybrać stacje uzdatniania wody dedykowane specjalnie do usuwania azotanów. Jeżeli w studni występują zanieczyszczenia mikrobiologiczne, należy przeprowadzić chlorowanie oraz zabezpieczyć instalację przed powrotem bakterii, montując lampę UV. Przeczytaj więcej także w artykule: Jakie zanieczyszczenia mogą występować w wodzie ze studni głębinowej?

Stacja uzdatniania wody 5 w 1

Czasem zdarza się, że przekroczenia norm w wodzie ze studni nie są duże i można się ich pozbyć bez wstępnego napowietrzania wody i specjalnego hydroforu bezprzeponowego, używając jedynie jednego urządzenia wielofunkcyjnego. Jednak wielofunkcyjnej stacji uzdatniania wody nie powinniśmy wybierać samodzielnie. Dobór stacji uzdatniania wody ze studni jest wyzwaniem na tyle złożonym, że należy zlecić je specjalistom z branży uzdatniania wody.

Wybierając konkretną firmę, powinniśmy natomiast kierować się jej doświadczeniem i pozycją na rynku. Firma Klarsan, właściciel polskiej marki Ecoperla, specjalizuje się w uzdatnianiu wody ze studni i daje swoim Klientom gwarancję, że zaproponowane rozwiązanie oczyści wodę do pożądanego poziomu.