Decydując się na zakup zmiękczacza wody mamy świadomość tego, że będzie nas czekał niemały wydatek. Nie powinno zatem zaskakiwać to, że dążymy do wejścia w posiadanie rozwiązania charakteryzującego się jak największą ilością zalet. W tym miejscu pojawia się jednak pierwszy problem. Znakomicie zdajemy sobie sprawę z tego, że zmiękczacz powinien radzić sobie z problemem twardej wody, wymienienie innych zalet tego rodzaju rozwiązania potrafi jednak generować pewne problemy.

Ich listę otwiera przystępna cena, choć bowiem liczymy się z tym, że zmiękczacz wody będzie stanowił pewne obciążenie dla naszego budżetu, naturalne wydaje się dążenie do tego, aby zminimalizować jego skutki. Tu warto zwrócić uwagę na to, że koszt zmiękczacza wody nie jest tym samym, co cena jego nabycia. Dochodzą do niego także wydatki związane z eksploatacją i serwisem urządzenia.

Inną zaletą, której nie można nie docenić jest długotrwałe działanie, skoro bowiem decydujemy się na zakup dość kosztownego rozwiązania, trudno nam wyobrazić sobie, że nie minie wiele czasu, a okaże się ono bezużyteczne. Pewną informacją na ten temat może być długość okresu gwarancyjnego. Im jest on dłuższy, tym lepiej, skoro bowiem sam producent ma zaufanie do oferowanego przez siebie sprzętu, nie ma powodu, dla którego my bylibyśmy nastawieni do niego bardziej krytycznie.

Wielu kupujących podkreśla też, że znaczenie ma dla nich intuicyjna obsługa zmiękczacza wody. Jeśli wejdziemy w posiadanie rozwiązania taniego, a jednak wymagającego nieustannego nadzoru, trudno będzie stwierdzić, że zakup można uznać za prawdziwie satysfakcjonujący.