Tak naprawdę może istnieć szereg powodów, dla których możemy chcieć dodatkowo filtrować wodę wykorzystywaną w domu. Nawet ta woda, która jest określana jako woda dobrej jakości, pochodząca z wodociągów (a więc zbadana) może wymagać specjalnego uzdatnienia, na przykład poprzez jej zmiękczenie. Dzięki zmiany twardości wody możemy na przykład dłużej użytkować niektóre sprzęty AGD, możemy podlewać kwiaty nie szkodząc im lub też zadbać o dłuższą żywotność naszej instalacji. To tylko niektóre przykłady, których jest znacznie więcej w przypadku wody, która nie pochodzi z wodociągów, a ze studni.

Filtrowanie wody na różne sposoby

Filtr do wody pomaga we właściwy sposób ją oczyścić. Do najpopularniejszych producentów urządzeń filtrujących wodę należą między innymi Atlas Filtri czy też Cintropur. Warto jednak już na starcie mieć świadomość tego, że regularnie należy wymieniać wkłady do filtrów filtrze, aby mógł on spełniać swoją funkcję. Wkłady Atlas Filtri oraz wkłady Cintropur są jednak szeroko dostępne.

Wśród rodzajów wkładów do filtrów możemy wyróżnić:
– Wkład mechaniczny – pozwala on przefiltrować z wody takie zanieczyszczenia jak piasek, żwir, rdza czy też różnego rodzaju zawiesiny.
– Wkład węglowy – usuwa z wody chlor oraz związki organiczne.
– Wkład odżelaziający – obniża zawartość manganu oraz żelaza w wodzie.
– Wkład zmiękczający – umożliwia wymianę jonów wapnia i magnezu na jony sodu, poprawia walory smakowe wody.
– Wkład antybakteryjny – redukuje ilość bakterii oraz innych mikroorganizmów w wodzie.